Bělení zubů – se sodou bikarbonou si to raději rozmyslete

0
231

Když je člověk šťastný, vypadá perfektně a obdarovává úsměvem celý svět. A když září i jeho úsměv, efekt je dokonalý a úspěch zaručený. Zářivý chrup je atraktivní od nepaměti. Lidé se pokoušeli o bělení zubů napříč historií různými způsoby. Některé byly efektivní, ale zubní sklovina se mohla výrazně poškodit.

Tak je tomu i dnes. Bělení zubů se těší velké oblibě a tvoří důležitou součást estetické stomatologie. Ani dnes však není jedno, jakou metodou se korekce barvy uskuteční.

Poškození zubní skloviny

Volně dostupné prostředky na bělení zubů jsou vždy na dosah, ale je důležité vědět, že mnoho z nabízených tipů na bělení – jejich účinnost a bezpečnost – nebylo ověřených profesionály. Proto dříve, než se rozhodneme kterýkoliv z nich vyzkoušet, je dobré brát v potaz „zranitelnost“ zubní skloviny. Její poškození může vést ke snadnějšímu zabarvení chrupu potravinami, ale i ke vzniku zubních kazů.

Všichni známe například bílý kelímek se sodou bikarbonou, která je obvykle po ruce v každé domácnosti. Jako ekologický čisticí prostředek je možná výborná, ale na zuby bychom ji aplikovat neměli. Tato látka sice dočasně vybělí chrup, ale tvrdé drobné kousky sody okamžitě poškrábou zubní sklovinu – vznikají malé trhlinky, kde se usazují nová barviva z jídel a nápojů. Co nevidět po vybělení budeme mít znovu pocit, že je nutné bělení, a opětovným použitím sody se nám sklovina poškrábe ještě o trochu více… a tak dále, až si výrazně poškodíme zubní sklovinu nebo přivodíme zánět dásní, citlivé a kazivé zuby.

Kromě sody bikarbony existují i různé babské recepty, které jsou však neúčinné, případně zubům škodlivé. Patří sem například aplikace citronu nebo žvýkání špenátu. Pokud svým zubům tedy nechceme přinést více škody než užitku, je lepší sáhnout po profesionálních přípravcích nebo navštívit zubní ambulanci. Naštěstí moderní stomatologie nabízí několik možností, jak účinně a hlavně bezpečně korigovat barvu zubů.

Profesionální bělení

Bělící prostředky jsou dostupné ve formě gelu, pásku, výplachu nebo tekutiny. Aplikace je různá, pomocí dlah, štětce nebo stříkačky. Povolená koncentrace chemického činidla je do 6 %. Před ošetřením je potřeba očistit zuby od zubního povlaku a až po důkladné dentální hygieně stomatolog nanese bělící prostředek a nechá ho působit. Jedno sezení u zubaře trvá zhruba 1 hodinu a výsledek by měl být dlouhodobý, pokud se pacient vyvaruje konzumaci některých jídel a nápojů (káva, červené víno, pomeranč apod.) po následující 2 dny.

V případě, že pacient trvá na domácím bělení, je možné si v ambulanci koupit přípravky, které obsahují stejně neškodné chemické činidlo, jen v nižší koncentraci. Tehdy je potřebné proceduru vykonat několikrát, aby se dosáhlo vysněné barvy zbů. Nejlepší je kombinace domácího a následně ordinačního bělení pod dohledem odborníků.

Méně známé je tzv. vnitřní bělení zubů s ošetřenými kořenovými kanálky. Tento postup se týká bělení mrtvých zubů, které mají změněnou barvu kvůli odumření zubní dřeně. Bělící činidlo aplikuje zubař do pulpální komory na několik dní.

Barevný odstín zubů je daný geneticky a ovlivňuje ho množství faktorů. Někdo má zdravé a přirozeně bílé zuby, jiný o takových jen sní. Někdy je ovšem možné přírodě pomoct. S pomocí profesionálů může mít každý nejen zdravý, ale i zářivě bílý chrup. Chcete se o bělení zubů dozvědět více? Podrobnější informace o mechanickém a chemickém bělení zubů, výhodách a nevýhodách jednotlivých metod nebo také rozdílech mezi domácím a ambulantním bělením zubů přináší klinika Schill ve článku Domácí bělení zubů – na co si dát pozor?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here