Chybí mi zub. Jsou pro mě vhodné zubní implantáty?

0
495
dovod-na-usmev

Už jste slyšeli o zubním implantátu? Jde o moderní způsob náhrady chybějícího zubu, která vydrží desítky let. Zjistěte, zda je pro vás zubní implantát vhodný a jaké výhody přináší.

Co je zubní implantát

Jedná se o speciálně vytvořený šroubek chirurgicky zavedený do kostní tkáně, čímž poskytuje náhradu zubního kořene. Na takto vsazený implantát lze následně namontovat celokeramickou korunku, můstek nebo snímatelnou zubní náhradu, která zajišťuje plnou funkci chybějícího zubu.

Implantát se zavádí nejčastěji v lokální anestezii. Na první pohled se může zdát, že jde o zákrok náročný na provedení, ale v praxi se nejedná o nic složitého. „95 % pacientů je překvapených, jak je zákrok jednoduchý”, potvrzuje MUDr. Alexander Schill. Zavedení zubního implantátu trvá v délce přibližně 20 minut.

Je vhodný pro každého?

Implantát je ideální volbou pro kohokoliv, kdo přišel o zub – ať už vlivem úrazu, nebo dlouhodobého zánětu. Vhodný je i pro náhradu celého chrupu. Podmínkou je ukončený růst kostní tkáně (není tedy možné použít zubní implantát u dětí a dospívajících) a její kvalitní stav v kombinaci s pečlivou dentální hygienou.

V místě chybějícího zubu časem dochází k ústupu kostní tkáně. V takovém případě je nutné před nebo počas zavádění implantátu kostní tkáň nejdříve doplnit. Zubní implantáty nejsou vhodné pro silné kuřáky, neléčené diabetiky nebo pacienty, kteří se léčí některými léky na osteoporózu.

Proč právě zubní implantát

Zubní implantát je nejčastěji zhotovený z titanu. Ten je velmi dobře snášen a pouze ojediněle může dojít k alergické reakci. Kromě velmi dobré snášenlivosti má zubní implantát také další výhody.

Při vsazení implantátu není potřeba brousit okolní, zdravé zuby a snižovat tak jejich kvalitu, jako je tomu například u zavedení zubního můstku. Zavedením šroubku do kostní tkáně již nedochází k ústupu kosti,  kostní tkáň se během 6–12 týdnů plně spojí se zubním implantátem a výsledkem je pevně uchycená náhrada zubního kořene. Pacienti se tedy v ničem nemusejí dietně omezovat. Kvalitní zubní implantát navíc vydrží desítky let.

V některých zubních ordinacích je zákrok cenově srovnatelný se zavedením zubního můstku, ceny jsou ale variabilní a jedná se spíše o dražší volbu zubní náhrady. Pokud tedy váháte, který typ zubní náhrady zvolit, a odrazuje vás vyšší cena, zvažte, že v případě zubního implantátu jde o dlouhodobou investici, která nezasahuje do zdravého stavu okolních zubů.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here