Jak vybělit zuby

0
397
Ako vybieliť zuby
Ako vybieliť zuby

Zářivý úsměv je pro většinu lidí odrazem fyzického i psychického zdraví, reprezentuje naši osobnost a podílí se na vytváření prvního dojmu. Z těchto důvodů často vyhledáváme různé prostředky, které by našemu úsměvu daly nový rozměr. Může se jednat o vybělení zabarvených zubů přírodní cestou, pomocí gelů, past nebo prostřednictvím profesionálního zákroku v ordinaci. Kdy a proč se svěřit do rukou odborníků a je vůbec potřeba zuby bělit?

Přirozená barva zubu

Na zbarvení zubu má vliv především jeho samotné složení, věk a některé vnější faktory. Sklovina, vyskytující se na povrchu zubu, má bělavou barvu a je částečně průhledná. Prosvítá jí žlutá až žlutohnědá zubovina tvořící většinu hmoty zubu. Přirozená barva zubu je proto nažloutlá a v závislosti na věku a genetické predispozici se její přesný odstín může lišit.

Zubovinu nám ale postupně mohou obarvit některé vnější faktory a náš úsměv se tak stane méně atraktivním. Nejčastějšími činiteli podílejícími se na pigmentaci skloviny jsou kouření, pití kávy, čaje nebo červeného vína. Nežádoucí pigmentace se účastní také bakterie vyskytující se v ústní dutině.

Z pohodlí domova

Nejlepší prevencí vzniku zabarvené skloviny je dodržování správné ústní hygieny, dostatečný přísun zeleniny a ovoce a omezení konzumace výše zmíněných nápojů.

Pokud již máte potíže se skvrnami a zabarvením zubů, do jisté míry se můžete sami pokusit problém odstranit. Na trhu narazíte na pestrou nabídku různých bělících přípravků ve formě gelů, pudrů a past, obsahujících aktivní složky odstraňující pigmentaci. Dbejte ale na to, aby byl přípravek šetrný k zubní sklovině a dásním. Nejlépe uděláte, když se poradíte se zubním lékařem nebo dentální hygienistkou.

V případě, že neradi utrácíte, můžete zkusit zaexperimentovat a pokusit se zuby vybělit přirozenou cestou například použitím jedlé sody. Buďte ale opatrní, její aplikace není k zubům příliš šetrná a mohla by narušit jejich kvalitu. Nedoporučujeme ani obecně známé bělení pomocí citronové šťávy, naleptává totiž sklovinu a může způsobit více škody než užitku.

Kdy vyhledat odborníka

Profesionální ošetření je vhodné zejména v případech, kdy pro vás pigmentované zuby již představují velký estetický problém, který vás omezuje v přirozených projevech radosti, nebo se ho nedaří odstranit pomocí běžně dostupných přípravků.

Spolehlivou metodou využívanou odborníky je bělení prostřednictvím kvalitní technologie v kombinaci domácího a ordinačního bělení, vše pod dohledem dentální hygienistky nebo lékaře. V takovém případě se udělají otisky a v laboratoři se připraví nosiče pro domácí užití. Ty se naplní bělícím gelem a nasadí se na zuby na několik desítek minut nebo hodin (dle konkrétního výrobce). Po několika týdnech klient navštíví ordinaci, odborník bělení zkontroluje a dokončí pomocí bělícího gelu s vyšší koncentrací v kombinaci s modrým světlem, které podporuje bělící efekt. Celý zákrok probíhá v ordinaci a trvá přibližně 60 minut.

Výhodou profesionálního bělení je, že dokáže odstranit nežádoucí zabarvení rovnoměrně, bezpečně a rychle (v závislosti na metodě buď „na počkání“, nebo do několika dní). Sice si za bělení profesionálními metodami připlatíme, ale výsledek je v porovnání s běžnými přípravky dostupnými na trhu účinnější a dlouhodobější. Podmínkou odborného zákroku je zdravý stav zubů i dásní a důsledná dentální hygiena.

Pokud si nejste jistí, jakou metodu zvolit a jestli je nutné zuby bělit, nebo jste již bez úspěchu zkusili nespočet možností, je lepší vyhledat pomoc odborníka, který s vámi rád zkonzultuje možná řešení. Takzvané „babské rady” mají pouze omezený účinek a nešetrným zacházením si zuby můžete i poškodit.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here