Jak vyrovnat křivé zuby? Jde to i v dospělosti?

0
1394

Úsměv je nejkrásnější přirozenou ozdobou lidské tváře, a dokonce se podle typu úsměvu dá odhalit i charakter člověka. Co ale v případě, když se za rty skrývají křivé zuby?

Ano, ideálně by se zuby měly upravit na správné místo do 18 let, ortodontická léčba je ale možná v každém věku. Mít krásné rovné zuby je důležité nejen pro sebevědomý pocit, ale hlavně pro dobrý zdravotní stav.

Správně uspořádaný chrup zabezpečuje bezproblémovou konzumaci jídla – správné rozkousání a žvýkání. Při nesprávné poloze zubů se během jedení namáhají klouby, časem se opotřebují a výroba náhrady je nesmírně komplikovaná. I za logopedickými problémy s výslovností a artikulací mohou být právě nesprávně postavené zuby – logopedi často doporučují narovnání chrupu, aby děti mohly správně polohovat jazyk a zlepšila se jejich výslovnost.

Křivé a hlavně těsné zuby, překřížené přes sebe, vám také brání v důkladném čištění. Zubní kartáček se k nim pořádně nedostane, zuby se více kazí, rychleji se na nich usazuje zubní kámen a častěji vás budou trápit záněty dásní a tkání kolem zubů. V pozdějším věku se také mohou objevit problémy s čelistními klouby. Dokonce, pokud se závažná ortodontická vada neléčila včas, se v dospělosti může zlé postavení čelistí a zubů projevit změnou vzhledu tváře pacienta.

Ortodontická léčba

Cílem ortodontické léčby je dosáhnout správného postavení zubů a čelistí. Tím se zlepší nejen estetický vzhled pacienta, ale i žvýkací funkce chrupu, výslovnost a zubní hygiena. Ortodontická léčba, její délka a použitá technika se liší u jednotlivých pacientů podle jejich konkrétního problému. Základní princip je aplikace tlaku a tahu na zub a jeho posunutí na místo, kam potřebujeme.

Zuby se nám hýbou celý život a mohou se křivit v každém věku – podstatné ale je, že je můžeme v každém věku narovnat. A po vyrovnání si je správnou péčí můžeme rovné zachovat, abychom nemuseli ortodontickou léčbu opakovat.

Zubní rovnátka

Každý jsme jedinečný a jedinečná jsou i každá rovnátka, dělají se na míru. Pro dospělé jsou vhodná fixní rovnátka, která se nosí nepřetržitě. Skládají se z malých kovových nebo průhledných keramických zámků na jednotlivých zubech. Ty jsou spojené drátkem, který je aktivní silou celého aparátu. Drátek vyvíjí kontinuální tlak na zuby, aby je vyrovnával. Nalepují se buď vestibulárně, tedy na přední stranu zubů, nebo lingválně, na vnitřní stranu zubů, nebo můžeme použít také neviditelná rovnátka.

Neviditelná rovnátka jsou v podstatě alternativou fixních rovnátek. Je to vlastně hybrid, který spojuje výhodu snímatelných rovnátek a fixního aparátu. Můžete si je vyndat, když se potřebujete najíst nebo si vyčistit zuby. Technicky řečeno, neviditelný strojek je souborem transparentních dlah z biokompatibilního průhledného plastu. Dlahy se vytvoří po nasnímání nebo naskenování chrupu. Tento záznam se použije na vytvoření léčebného plánu, podle kterého se vyrobí série dlah nebo vyrovnávačů na míru. Vyměňují se každých 8 dnů, u dětí každý týden, a takto se zuby pohodlně fázově posouvají až k úplnému vyrovnání.

U takových rovnátek pacient nemusí chodit do ordinace každých 6 týdnů a tato léčba se tak stává méně náročnou, protože si dlahy mění každý sám. Tato rovnátka se nosí minimálně 22 hodin denně a jsou určená na menší i větší nepravidelnosti v uspořádání chrupu jak u dospělých, tak u dětí.

Je potřeba si zvyknout

Rovnátka s sebou přinášejí změnu. Naučíte se jinak kousat, jinak si čistit zuby a po velmi krátkém čase si na tuto změnu zvyknete. Rovnátka se stanou vaší běžnou součástí. Po prvních změnách vám dokonce budou příjemnější a na konci se jich nebudete chtít vzdát.

Dlouhodobý proces

Proces vyrovnávání je individuální a obvykle trvá 1 až 2 roky. Během nošení rovnátek je nutné zvýšit péči o ústní hygienu, abyste se vyhnuli komplikacím – bílé skvrny na zubech a zanícené dásně jsou zbytečnou komplikací, kterou si způsobíte sami, pokud zanedbáte pravidelnou a správnou hygienu doma i v ordinaci. Váš lékař vám dá vědět, v jakém čase je potřebná dentální hygiena v ordinaci.

Pokud máte křivé zuby a rozhodli jste se s tím něco udělat, máte zelenou: na čelistní ortopedii nepotřebujete doporučení od zubního lékaře. Vyrovnávání zubů je vždy běh na dlouhou trať, svého rozhodnutí ale jistě nebudete litovat. S upraveným úsměvem se jakoby zázrakem zvýší sebevědomí a v neposlední řadě ním předcházíte možným zdravotním potížím.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here