Nepěkná barva nebo tvar zubu? Pomohou porcelánové fasety

0
496
dovod-na-usmev-dievcatko-s-otcom-

Úsměv přesně podle vašich představ vám pomohou zhotovit odborníci na estetickou stomatologii. Oblíbenou metodou v zakrytí různých nedokonalostí je využití porcelánových faset. Nepěkná barva nebo tvar zubu se tak během chvíle může stát minulostí. Znáte porcelánové fasety?

Estetická faseta

Ve stomatologii je faseta označení pro velmi tenký keramický plátek, který se přilepí na vnější stranu zubů. Tvar fasety je přitom vytvořený podle požadavků. Fasety se používají pro zakrytí různých nedostatků na předních zubech a poskytují tak dokonalou a šetrnou estetickou úpravu přirozeného úsměvu.

Vhodnost použití

Před zhotovením faset je důležitá konzultace s ošetřujícím lékařem, který si vyslechne vaše představy a vyhodnotí stav zubů. Častým důvodem pro zavedení faset je nevzhledné zabarvení zubů. Jejich použití je závislé na původu zabarvení – zda se jedná o zabarvení vlivem stravy, vitality, nebo jde o vadu způsobenou ve vývoji zubu. V některých z těchto případů není vhodné fasetu použít a pomoci může spíše profesionální bělení nebo zavedení zubní korunky.

Faseta je vhodnou korekcí špatného tvaru, velikosti a postavení zubu nebo větších mezizubních mezer. Pro velké a rozsáhlé vady v postavení zubu je ale ortodontické ošetření
nutné.

Použít zubní fasetu lze i v případě ulomené části zubu, přičemž záleží na rozsahu a místě poškození. Ulomená část může být nahrazená také kompozitním materiálem. Použití fasety je vhodné za předpokladu, že má zub dostatečné množství zdravé skloviny pro její přilnutí.

Bezpečnost a kontraindikace

Fasety pro zuby nepředstavují téměř žádný invazivní zákrok, pouze šetrně překryjí nevzhlednou přední plochu zubu. Velká výhoda spočívá v tom, že jsou vzhledem nerozeznatelné od vlastních zubů. Podle způsobu použití je možné zhotovit je o pár odstínů bělejší, ale dokážou se bez problému přiblížit i vlastní barvě zubu. Díky jednoduché aplikaci a dokonalému výsledku využila faset i nejedna celebrita.

V některých případech jsou ovšem fasety na zvážení. Například lidé trpící bruxismem, tedy skřípáním zubů (nejčastěji v noci), mohou kvalitu faset i přes jejich pevnost narušit. Fasety se nedoporučuje nasadit ani na oslabené nebo již nevyživované zuby.

Průběh zhotovení a aplikace

Výroba faset dnes může probíhat na počkání přímo v ordinaci pomocí špičkového systému CEREC®. Speciální kamera nasnímá vaše zuby a zašle data do počítačového programu, kde dojde k návrhu nové úpravy. Faseta se následně vyfrézuje z keramického bločku.

Nejvíce času na celém zhotovení zabere konzultace s lékařem, aby bylo dosaženo co nejlepšího výsledku. Moderní metodou ve vytváření nového úsměvu je program Digital SmileDesign, který umí vytvořit model vašeho úsměvu tak, jak by vypadal po korekci zubů. Díky němu s vámi lékař může lépe probrat vaše představy. Nový úsměv si tak můžete prohlédnout ještě před jeho zhotovením a máte možnost navrhnout nějaké změny. Vyberte si proto ordinaci, ve které s touto technologií pracují.

Samotné nalepení faset je zákrok rychlý a bezbolestný. Zubní lékař fasety přilepí na přední plochu zubu pomocí kompozitního fixačního cementu. V závislosti na přesném typu faset je někdy před nalepením nutné obrousit malou část přední plochy zubu. Po zabroušení mohou zuby být několik dní citlivé.

Výdrž fasety se vzhledem k materiálu uvádí kolem 10–20 let, ale při správném dodržování hygienických zásad může vydržet mnohem déle. A pokud faseta praskne, dá se bez problému nahradit novou.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here