Muzea plná zubů – fascinující, nebo děsivá?

0
136

Muzeum plné zubů a vrtaček připomíná spíše scény z kultovního hororu než vzdělávací prostory. I přesto jsou ale taková muzea oblíbeným návštěvním místem mnohých lidí po celém světě. Ne jedno muzeum totiž nabízí bohatou nabídku akcí, přednášek a interaktivních výstav.

Velká Británie

The British Dental Museum (Britské dentální muzeum)

Britské dentální muzeum naleznete v Londýně. Nachází se v něm sbírky 25 000 různých objektů sahajících až do počátku 17. století. Jedná se tak o jednu z největších sbírek zubního dědictví ve Velké Británii.

Zaujme vás celá historie zubní péče nebo dentálních nástrojů. Můžete se zde podívat i na to, jak se péče o zuby projevila v umění. Součástí sbírek jsou obrazy, malby a sochy zachycující činnost zubních lékařů a příznaky dentálních onemocnění.

Muzeum během roku organizuje několik událostí a dočasných exhibicí souvisejících se zubním lékařstvím. Pořádají se zde například ukázky toho, co a jak se učili žáci o svých zubech a péči o ně před 100 lety.

Zdroj foto: atlasobscura.com

Amerika

Dr. and Mrs. Edwin Weaver III Historical Dental Museum (Historické dentální muzeum Dr. a paní Edwin Weaver III)

Ve Filadelfii v americkém státě Pensylvánie si tamní stomatologická univerzita v roce 1938 založila vlastní dentální muzeum. Její součástí je i stomatologická ordinace z 19. století rekonstruovaná podle doložených dobových informací. Zdobí ji nábytek tehdejší doby, fotografie a v té době využívané nástroje.

Jednou z kolekcí je sada zubů zhotovených z vosku samotnými studenty. Do roku 1970 bylo totiž vyřezávání zubů z vosku povinnou součástí jejich závěrečné zkoušky. Mělo tak doložit detailní znalost anatomie zubů. Muzeum obsahuje také různé pomůcky, které v průběhu let sloužily těmto studentům ve výuce.

Muzeum ale není v Americe jediné, které se zabývá tematikou zubů. Další jsou například Harrisovo dentální muzeum v Ohiu nebo Macaulayovo muzeum dentální historie v Jižní Karolíně.

Zdroj foto: atlasobscura.com

Indie

Dr. Chandarana Dental Museum (Dentální muzeum Dr. Chandarany)

Ve městě Vádódara v Indii bylo Dr. Yogeshem Chandaranou a jeho synem Dr. Pranavem Chandaranou založené první dentální muzeum. Smyslem založení a existence tohoto muzea je dostat do obecného povědomí důležitost péče o ústní dutinu.

V muzeu najdete například unikátní ukázku vývoje zubních kartáčků. Sbírka obsahuje kartáčky manuální i elektrické, z rozličných materiálů včetně slonoviny a kostí. Také se tu nachází sbírka vzácné literatury o zubním lékařství. V muzeu je dohromady přes tisíc artefaktů.

Zdroj foto: connectgujarat.com

Francie

Musée d’Art Dentaire Pierre Fauchard (Dentálne múzeum Pierre Fauchard)

Chcete-li romantickou Paříž pojmout poměrně netradičně, každou středu odpoledne si můžete domluvit schůzku v muzeu dentální historie, které pro vás v tuto dobu otevírá své komnaty. Součástí muzea je i knihovna s 500 knihami souvisejícími se zubním lékařstvím.

Rakousko

Zahnmuseum Linz (Zubní muzeum v Linci)

V sousedním Rakousku v Linci můžete navštívit muzeum zubů, které poskytuje svým návštěvníkům působivé, moderní prostředí. Vitríny jsou speciálně navržené tak, aby připomínaly tvar stoliček.

Vystavené objekty jsou prezentované podle dané tematiky a nabízí tak organizovaný chod prohlídky. Na jednom místě můžete vidět například vývoj vybavení a celkového vzhledu zubních ordinací v průběhu posledních 120 let.

Česká republika

Stomatologické muzeum profesora Jana Jesenského

I samotná Česká republika vlastní své stomatologické muzeum, které vzniklo na popud profesora Jana Jesenského, zakladatele Pražské stomatologické kliniky. Muzeu přispěl vlastními sbírkami unikátních lebek a chrupů.

O muzeum pečuje 1. lékařská fakulta v Praze a slouží především ke studijním účelům. Můžeme do něj ale zavítat i my, a to v den otevřených dveří (zpravidla v lednu), kdy je zpřístupněné veřejnosti. Neváhejte a navštivte muzeum během této jedinečné příležitosti.

Titulní obrázek: Zahnmuseum Linz, zdroj: www.zahnmuseum-linz.at/das-museum/

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here