Návštěva exotiky? Kousnutí, která by vás mohla stát život

0
1264

Rozmanitost, kterou nám nabízí živočišná říše, se netýká jen živočišných druhů, ale také jejich velmi odlišné ústní dutiny. Přizpůsobenou ji mají podle způsobu obstarávání a druhu potravy a neváhají ji použít ani v případě nebezpečí. Přečtěte si, na jaká pokousání si na svých toulkách po světě dát pozor.

Nebezpečí africké savany

Naši afričtí předci se museli vypořádat s mnoha hrozbami, které na ně číhaly v trávě i na stromech. Snad všichni znají největšího afrického predátora, lva pustinného, který svou oběť usmrcuje tak, že ji zadusí vytrvalým zakousnutím se do jejího krku.

Možná vás ale překvapí, že smrtelně ublížit umí také hroch obojživelný. Hroši si totiž pečlivě chrání své teritorium. Jejich tesáky mohou dorůst až do délky 50 cm. Slouží jim ke hledání potravy v podobě vodních rostlin, v případě ohrožení je ovšem bez většího zaváhání použijí i na potenciálního nepřítele.

Ve Střední a Jižní Americe

V mexické krajině žije druh mravence s odborným názvem Pogonomyrmex maricopa. Už na první pohled bychom se mohli vyděsit jeho velkých kusadel, kterými se zakousne do svého protivníka. Zakousnutý do něj speciálním žihadlem několikrát po sobě vpraví dávku jedu, který je nejsilnější ze všech známých hmyzích jedů. Způsobuje několikahodinovou intenzivní bolest a obsahuje proteiny, které mohou způsobit silnou alergickou reakci.

Velké řeky Jižní Ameriky patří mimo jiné vydrám obrovským. Jsou hbité, mají ostré zuby a ve skupinách dokáží ulovit i většího kajmana, i když většinu jejich potravy tvoří ryby. V případě obrany teritoria nebo svých mláďat se nebojí zaútočit ani na člověka.

Celkem je na světě kolem 600 druhů jedovatých hadů. Ve Střední a Jižní Americe dominují chřestýši a křovináři. Křovináři se drží poblíž lidských sídel i uvnitř domů. Ve venezuelském státě Lara jsou zodpovědní až za 78 % všech smrtelných uštknutí.

Austrálie očima bezobratlých

Pokud plánujete cestu do australské přírody, dejte si pozor na pakobru východní, druhého nejjedovatějšího hada na světě. Ze všech hadích uštknutí je v Austrálii nejčastější příčinou smrti. Útočí velmi rychle, jed působí srážlivě na krev a způsobuje vnitřní krvácení. Kousnutí je nebezpečné v tom, že vás nemusí ani bolet a je tedy těžké ho zpočátku zpozorovat.

V jedovatosti nezůstávají pozadu ani pavouci. Zvýšenou pozornost mějte především v okolí Sydney, kde byste mohli narazit na sklípkance jedovatého. Jeho jed obsahuje 40 různých toxinů a dokáže zabít do tří hodin.

Napříč asijským kontinentem

Na některých indonéských ostrovech žije největší ještěr světa, varan komodský. Před několika lety vědci v jejich ústní dutině objevili jedové žlázy. Látky, které vylučují, snižují krevní tlak, zamezují srážení krve a způsobují svalovou paralýzu. Kořist ale zemře spíše na velkou ztrátu krve vlivem hlubokého zranění než na působení jedu samotného. Varani jsou obecně plachá zvířata, jejich sebeobrana ale pro člověka může mít i fatální následky.

Jižní Asie a především Indie je proslulá jedovatými hady. Nejnebezpečnějším hadům Indie se říká „velká čtyřka”. Patří do ní kobra indická, zmije řetízková, zmije paví a bungar modravý.

V Thajsku, Číně a Japonsku naleznete v noci aktivní stonožku s poměrně složitým odborným názvem Ethmostigmus rubripes. Je to predátor dorůstající délky až 16 cm. První pár nohou má přeměněný v kusadla s jedovou žlázou. Kousnutí touto stonožkou často končí intenzivní, několikadenní bolestí.

Nebezpečí na každém rohu

Do určité míry nám může ublížit snad každý živočich. I obyčejní psi jsou zodpovědní za několik desítek tisíc úmrtí ročně. Především v zemích, kde se vyskytují volně, nás mohou nakazit zákeřnou vzteklinou. Mezi největší „kousající” zabijáky ale patří hadi. Ti jsou podle některých zdrojů příčinou až sta tisíce úmrtí ročně.

Máte-li v plánu navštívit cizí krajinu, zjistěte si, s čím vším se můžete setkat v okolí. Kolikrát ani nemusíte zacházet daleko do přírody, abyste narazili na potenciálně nebezpečného živočicha. Většina zvířat je ale plachá a do konfrontace s lidmi se dostane pouze v případě, že se cítí být v nebezpečí. Problémem může být hmyz, který často nechtěně ohrozíte. Mějte se proto na pozoru a v případě komplikací včas vyhledejte tamního lékaře.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here