První zoubek venku – navštívila i vaše dítě zoubková víla?

0
581

Možná si také dobře pamatujete na radost, kterou jste prožívali, když jste ráno pod polštářem místo vypadlého zubu objevili nějakou odměnu. Pro někoho to mohl být i důvod, proč se zubu, který visel už jen na vlásku, definitivně zbavit. Přečtěte si, jak vznikl příběh zoubkové víly a v čem může dětem pomoci.

Mýty a pověry o zubech

Ve středověké Evropě kolem zubů panovaly různé pověry. Lidé věřili, že pokud se jich zmocní čarodějnice, přebere nad jejich vlastníkem kontrolu. Proto se zuby často zakopávaly nebo házely do ohně. V Anglii děti své zuby spalovaly, aby tak předešly veškerým těžkostem v posmrtném životě. Pokud by je totiž nespálily, po smrti by strávily celou věčnost jejich hledáním.

Ve Španělsku a v některých zemích Jižní Ameriky dětem zuby výměnou za malý dáreček odnášela (a dodnes odnáší) myš se jménem Ratoncito Pérez. Vikingové ve Skandinávii své děti za vypadlé zuby platili. Zuby rádi nosili na krku, protože věřili, že jim přinesou štěstí v boji. A právě tradice odměnit svá dítka za jejich zuby se rozšířila po celé Evropě.

Zrození zoubkové víly

Zoubková víla je pohádková bytost, která si v noci bere dětské zoubky výměnou za peníze nebo malé dárečky. Tento příběh se dnes traduje v mnoha zemích po celém světě. Postava zoubkové víly se poprvé objevila až počátkem 20. století v Americe. Reálnou podobu jí v roce 1927 dala Esther Watkins Arnold, která napsala krátké představení podle této ústně předávané tradice.

V 50. letech se postava zoubkové víly využívala k důrazu na pečlivější ústní hygienu. Víla se v Americe začala používat i pro marketingové účely v prodeji zubních kartáčků, objevovala se v logách zubních klinik nebo se prodávala jako podobizna ve formě hraček a panenek. Rozsáhlý vliv americké kultury ji dostal do celého světa.

Proč dětem dát představu zoubkové víly

Děti mají rády pohádky a rády jsou odměňovány. I když by odměna neměla být hlavním důvodem vzorného chování nebo dobře odvedené práce, někdy si malou pohádkou o zoubkové víle můžeme pomoci. Dětem můžeme například říci, že chodí pouze k těm, kteří si pečlivě čistí zoubky. Děti tak budou motivované a budou se těšit, až zavítá i u nich, až se jim zoubky začnou postupně viklat.

A co na to odborníci?

Bujná fantazie může ovlivnit to, jakým způsobem děti kódují vzpomínky. Víra v zoubkovou vílu může podle amerických vědců dětem na tuto událost vytvořit falešné vzpomínky s nadpřirozenými jevy. Dětem se ale tato tradice líbí. Až 75 % dětí, které zjistily, že je zoubková víla jen výmysl, k ní má stále kladný vztah a chtěly by o ní jednou povídat i svým dětem. Víra v zoubkovou vílu navíc pro dítě může mít uklidňující efekt při strachu ze ztráty zubu nebo bolesti. Je ale pouze na vás, zda budete v této milé tradici pokračovat.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here