Typy úsměvů: Falešný, nebo upřímný?

0
244

Vaše oči dokáží podvědomě poznat, zda se na vás dotyčná osoba směje upřímně, nebo úsměv pouze předstírá. A není to nic překvapujícího, úsměv je základem lidské komunikace a dá se z něj vyčíst mnoho. Pokud si nejste jistí, zda dokážete dva typy úsměvů rozlišit, poradíme vám, na které znaky se zaměřit a jak typy úsměvů rozeznat.

Radostný úsměv od hraného jako první rozlišil francouzský neurolog Guillaume Duchenne, a to už v 19. století. Všiml si, že při upřímném úsměvu spojeném s pozitivními emocemi zapojujeme jiné skupiny svalů, než když úsměv pouze ze zdvořilosti či nutnosti předstíráme. Jak se tyto úsměvy liší?

Pravý úsměv je v očích

Oči toho svým způsobem prozradí mnohem víc než rty samotné. Lidé se často usmívají, i když se na to zrovna necítí. Většina takových lidí do svého úsměvu nezapojí svaly kolem očí, které mírně pozvednou tváře a zároveň přivřou oči, čímž dojde k vytvoření pěkných vrásek z vnější strany očí.

Zapojení rtů a tváří

Celkově při úsměvu zapojujeme minimálně čtvrtinu našich obličejových svalů. O pozvednuté koutky se starají velké svaly lícní. Ty zapojujeme u obou typů úsměvů, a proto jen ze rtů nedokážeme vyčíst, o který úsměv se jedná. Falešný, křečovitý úsměv si také nese přívlastek botoxový. Název vznikl na přelomu století, kdy začala být populární aplikace botulotoxinu pro vyhlazení očních vrásek. Větší množství totiž vyvolává paralýzu svalů v očním okolí a znemožňuje přirozený vzhled úsměvu.

Někteří lidé mají tendence při hraném úsměvu odhalovat své dolní zuby. Ty ale mají správně zůstat skryté. Odhalené dolní zuby na nás proto mohou působit nepřirozeně. Tento bod ovšem není stoprocentní – někteří mohou mít široká ústa a dolní zuby ukazují i během přirozeného úsměvu, jiní jsou naopak naučení ústa ovládat tak, aby úsměv působil přirozeně.

Úsměvem k lepší náladě

Ať už si chcete natrénovat lepší úsměv, nebo se naučit číst z tváře jiných lidí, vězte, že úsměv je zdravý, a to i ten předstíraný! Je dokázané, že úsměv dokáže zlepšit náladu, i když se usmíváte pouze naoko. A pamatujte, že pro krásný úsměv je důležitá nejen pozice rtů nebo přirozeně vytvářené vrásky kolem očí, ale i krásné zuby.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here