Bolest zubů – co může být příčinou?

0
1644

Bolest zubů je jednou z nejnepříjemnějších bolestí, která lidi trápí. Objevit se umí zničehonic a její intenzita umí být až nesnesitelná. Někteří s ní ještě stále bojují osvědčeným receptem našich babiček – kostkou cukru namočenou v Alpě – je ale jasné, že bolest sice možná na chvíli potlačí, ale problém to nevyřeší. Proto je rozhodně lepší volbou vyhledat okamžitou pomoc zubního lékaře. Jaké jsou nejčastější příčiny bolesti zubů?

Dobře známý zubní kaz

Příčinou bolesti zubů je nejčastěji zubní kaz, který je způsobený především přítomností zubního povlaku. Zubní povlak se vytváří v důsledku nesprávné a nedůkladné ústní hygieny a nadměrné konzumace sladkých jídel a nápojů. Tento povlak naruší zubní sklovinu, proto pomalu vzniká kaz. Léčba poté spočívá v odstranění poškozené části zubu a nahrazení této části výplní.

Krvácení dásní

Kromě kazu je poměrně častou příčinou bolesti zubů také zánět dásní. Pacient v tomto případě spatří krvácení dásní, které se objeví během jedení nebo čištění chrupu. V pozdějších stadiích se může objevit i kývání zubu. Když se zánět rozšíří, stane se chronickým a hrozí také vypadnutí zubů. V tomto případě mluvíme o parodontitidě.

Zánět je v počátečních stadiích relativně lehce řešitelný, zubař nebo dentální hygienik odstraní zubní kámen a následně proškolí pacienta o vhodné technice umývání zubů a o používání protizánětlivých zubních past a roztoků. V případě parodontitidy se přistupuje k hloubkovému čištění, v horších případech se chirurgicky ošetřuje zubní lůžko.

Citlivost na různé podněty

Mnoho lidí si stěžuje i na citlivost zubů. Málokdo ovšem ví, že citlivost vzniká hlavně po obnažení dentinu především v krčkové části zubu. Dentin (zubovina) by měl být ve zdravém chrupu chráněný dásněmi, které ovšem v důsledku zubního kamene nebo zlé zubní hygieny můžou poklesnout a odhalit dentin. Ten je citlivější, a když je odhalený, je neustále drážděný chladem, teplem nebo dotykem. Přes jeho snadněji přístupnou strukturu procházejí stimuly až k nervům a dráždí je.

V případě citlivosti zubů je nutné odstranit vyvolávající příčinu: změnou techniky čištění, používáním neabrazivní zubní pasty a impregnací zubu citlivost pomalu pomine. Zubní lékař může na zmírnění citlivosti napustit do dentinových tubulů postižených zubů speciální materiál. Ten poté zabraňuje mechanickým a fyzickým podnětům, aby dráždily nerv. Dalším řešením je například aplikace výplně do odhalené krčkové oblasti zubu.

Chybějící část zubu

Bolest můžeme pociťovat při nalomení nebo zlomení zubu. V místě zlomeniny se mohou dostat mechanické nebo fyzikální stimuly blízko k dentinu nebo rovnou k dřeni zubu. Tím může být bolest ještě intenzivnější. V tomto případě nám zubní lékař zhodnotí stav zubu a následně zub opraví výplní nebo korunkou. Pokud je zasažený i nerv, přistupuje se k endodoncii.

Rostoucí zuby moudrosti

Intenzivní bolest chrupu může nastávat i v případě růstu zubů moudrosti, tedy v čase jejich prořezávání se dásní. V tomto případě je potřeba řešit problém se zubařem, který zhodnotí další postup. Proti bolesti může být zvolená lokální terapie a analgetika, případně může dojít i na extrakci zubu. Vše se odvíjí od závažnosti stavu – jestli pacient pociťuje jen tlak v místě prořezávání zubu, nebo se u něj objevují i záněty sliznice v okolí zubu, otoky tváře, zvýšená teplota atd.

Nepodceňovat problém

Opakující se bolest chrupu je nepříjemná, proto je potřeba hledat příčinu bolesti. Pokud se problém začne řešit včas, bolest ustoupí a pacient se může znovu radovat ze zdravého a bezbolestného chrupu. Samozřejmě je potřeba dbát také na důslednou a každodenní ústní hygienu, protože bez té se dříve nebo později s největší pravděpodobností ocitneme v situaci, kdy nás bolest zubů donutí sednout si do zubařského křesla.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here