Co může za zápach z úst?

0
2143

Po ranní kávě a snídani si čistíme zuby a spokojeně vyrážíme do práce s pocitem čistoty a svěžesti. Co ale v případě, kdy se nedokážeme zbavit zápachu z úst, a to i navzdory pravidelné hygieně?

Ano, všichni poznáme chvilkový pocit nepříjemného dechu po konzumaci aromatických nebo kořeněných jídel. V některých případech ale tento problém přetrvává po celý den a zápach může mít až hnilobný ráz. V té chvíli jde o halitózu, tedy o chronický zápach z úst. Studie udávají, že zhruba 25 % lidí trpí tímto problémem.

Příčiny zápachu z úst

Příčiny halitózy jsou různorodé, ale velká většina z nich má původ v ústní dutině. Při její nedostatečné hygieně bakterie rozkládají zbytky potravin a během toho procesu se tvoří různé zapáchající sloučeniny (např. sirné plyny a jiné siřičitany, merkaptany). Zmíněné bakterie jsou v podobě biofilmu přilepené ke sliznici v ústní dutině a vyskytují se i ve slinách. Bakterie kromě zlého dechu vytvářejí spolu s buňkami sliznice a se zbytky jídla zubní povlak. Zubní povlak dále zapříčiňuje vznik zubního kamene, kazu nebo zánětu dásní.

Proto je při zjišťování příčin zápachu z úst důležité v první řadě navštívit zubního lékaře, který po prohlídce posoudí, jestli je potřeba vykonat odstranění zubního kamene a povlaku jazyka. Následně se pacient naučí správnému způsobu čištění ústní dutiny, jazyka a chrupu – nejen zubním kartáčkem, ale i mezizubními kartáčky a jednosvazkovým kartáčkem. Dočasně je vhodné podpořit dezinfekci používáním ústní vody s obsahem chlorhexidinu.

Nejen zlá ústní hygiena

Zápach z úst nezpůsobuje pouze zanedbaná ústní hygiena. I dietní chyby mohou mít za následek zapáchající dech. Strava s obsahem nadměrného množství bílkovin, kyselých potravin nebo alkoholu způsobuje nepříjemný dech. Halitóza může být zapříčiněná i zlou životosprávou nebo nemocemi.

Je známo, že i plicní onemocnění, rakovina a infekce krčních mandlí mohou být původcem zlého dechu. V takových případech je vhodné ORL nebo jiné odborné vyšetření.

Lidé s diabetem (cukrovkou) mohou mít kolísající hladinu krevního cukru a kyselý reflux, které mají také za následek nepříjemný pach. Stejně tak při užívání některých léčiv dochází ke zlému dechu, především kvůli vysychání ústní dutiny (jde o antidepresiva, antihistaminika, léky na hypertenzi). Vysychání ústní dutiny se projeví i při dehydrataci, při nepřítomnosti slin se totiž neodplavují bakterie. Nejlepším řešením je pravidelné přijímání tekutin a stravy.

Navštivte lékaře

Žvýkačky nebo ústní vody sice překryjí nepříjemný dech, nejsou ale řešením. Pokud trpíte halitózou a chcete se jí zbavit, je nutné najít příčinu nepříjemného zápachu z úst. Neváhejte a navštivte proto lékaře. Odstranění tohoto problému vám přinese nejen lepší pocit, ale i možnost komunikovat s ostatními, aniž byste si museli zakrývat ústa rukou, neustále cucat mentolové bonbony nebo se stydět, což bývá častý doprovodný jev u těch, kterým zápach z úst znepříjemňuje každodenní život.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here