Co způsobují zkažené zuby?

0
1465

Uspěchaná doba a pracovní vytíženost často vedou k neustálému odkládání návštěvy lékaře a následnému zanedbání zprvu banálního problému. Možná vás překvapí, co vše může způsobit jeden neléčený zubní kaz aneb proč nepodceňovat prvotní příznaky.

Bolest a zápach

Zpočátku ani nepoznáme, že se nám zub kazí, ale ve chvíli, kdy se zubní sklovina nestačí regenerovat, zubní kaz postupuje sklovinou a dentinem do zubní dřeně (vnitřní vrstvy zubu) a zub se začne patřičně ozývat bolestí. Napadený zub může být vlivem působících bakterií jednou z příčin nepříjemného zápachu z úst.

Migrující zánět

Pokud se sklovina a dentin nestačí regenerovat, zubní kaz postupuje a bakterie se dostanou do zubní dřeně, která může kvůli toxinům vylučovaným bakteriemi odumřít. Zub může přestat bolet a pacient se mylně domnívá, že je problémům konec. Ve skutečnosti se ale bakterie dále množí a šíří se do okolních tkání, kde způsobují zánět.

Absces

Po nějaké době se v tkáni zubního lůžka může vytvořit absces, tj. váček vyplněný vlastní odumřelou tkání, bílými krvinkami a bakteriemi. Projevuje se pulzující bolestí, citlivostí zubu, někdy také teplotou a zduřelými uzlinami.

Váček někdy může prasknout, v ústní dutině pociťujeme nepříjemný zápach a slanou chuť a bolest na chvíli ustoupí. Probíhající zánět ale nezmizí, infekce se může dále rozšířit do čelisti a okolních dutin. Je nutná návštěva lékaře, který váček nařízne, hnis odstraní a postará se o kvalitní léčbu. Pokud je váček neléčený, v nejhorším případě může dojít až k sepsi, tedy selhání organismu v reakci na infekci, což je život ohrožující stav.

Infarkt nebo mrtvice

Narušená zubní sklovina a dentin je vstupní branou do celého organismu. Bakterie přes zubní dřeň migrují cévami do těla, kde mohou způsobovat další potíže. Neléčený zubní kaz a následný chronický zánět je spojován s větším rizikem kardiovaskulárních onemocnění, jako je například ateroskleróza. Takový stav je velkou zátěží na organismus a prakticky nás může i zabít.

Přenosné onemocnění

Věděli jste, že zubní kaz může být přenosný? Mohou za to určité druhy bakterií, které se nacházejí v ústní dutině. Za nejčastějšího původce zubního kazu je považován Streptococcus mutans. Přenáší se slinami, a to nejen mezi páry, ale často také mezi matkou a dítětem.

Jak se bránit?

Nejlepší formou obrany je samozřejmě prevence. Předzvěstí zubního kazu je demineralizace skloviny. Správným čištěním zubů a fluoridací pomáháme v její remineralizaci a předcházíme tak vzniku zubního kazu, dbejte proto na dostatečnou zubní hygienu. Omezte konzumaci sladkých a kyselých nápojů a potravin, a to hlavně v období mezi hlavními jídly. V neposlední řadě pravidelně navštěvujte zubního lékaře a nepodceňujte bolest zubů – čím dříve dojde k ošetření, tím lépe pro vaše celkové zdraví.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here