Když zubní kaz leze na nervy, je potřeba ošetřit kořenové kanálky

0
1109
dovod-na-usmev-zubny-kaz-bolest-zuba-zena-u-zubara-s-rukou-na-tvari

Ošetření kořenových kanálků neboli endodontické ošetření je jedním z nejčastějších zákroků v zubním lékařství. Přečtěte si, jaký má ošetření kanálků význam v boji se zubním kazem a jak se zajišťuje kvalitní ošetření.

Vývoj zubního kazu

Zub jako takový se skládá ze tří částí. Ve středu celého zubu se nachází zubní dřeň – měkká tkáň obsahující cévy a nervy. Ty dále procházejí kořenovými kanálky do okolní tkáně zubu. Dřeň je obklopená tvrdou zubovinou tvořící hlavní složku celého zubu. Zubovinu na povrchu korunky chrání mineralizovaná sklovina.

V podmínkách vhodných pro růst bakterií dochází k narušování zubní skloviny a případnému vzniku zubního kazu. Neléčený zubní kaz dále prorůstá zubovinou a postupně se dostává až k zubní dřeni, kde vylučované bakteriální toxiny dráždí a poškozují zubní dřeň. V této chvíli také dochází k migraci bakterií kořenovými kanálky do okolních měkkých tkání zubu (periodoncia), kde dále poškozují tkáň a krevním řečištěm se mohou dostat do celého organismu.

Ve chvíli, kdy se zubní kaz dostal až do zubní dřeně, je nutné tyto kořenové kanálky vyčistit a odstranit z nich odumřelou tkáň se škodlivými bakteriemi. Tímto způsobem je možné zub zachránit a předejít tak jeho ztrátě.

Průběh ošetření

Před ošetřením zubních kanálků se podá lokální anestezie, případně analgosedace. Zubní lékař nejprve odstraní zubní kaz. Poté odstraní zubní dřeň a vyčistí zubní kanálky speciálními nástroji. Následně vypláchne veškerý prostor zubních kanálků dezinfekční tekutinou, která zabije přítomné bakterie. Tato tekutina se odsaje, zubní kanálky se vysuší a uzavřou kvalitně těsnící výplní.

Celý zákrok musí být velmi precizní, aby nedošlo k opětovnému osídlení zubního kanálku a okolních tkání bakteriemi. K přesnějšímu ošetření zubních kanálků slouží operační mikroskop. Moderní metodou pro kontrolu přesnosti během zákroku je měření vzdálenosti konce endodontického nástroje od hrotu kořene pomocí tzv. apexlokátoru (apex je hrot kořene). Poskytuje převedení informací zachycených měřením impedance na obrazovku přístroje. Za její pomoci lékař zhodnotí, zda je zákrok prováděný správně.

Jiné alternativy

Endodonticky ošetřený zub již není dále vyživován. To může mít vliv na kvalitu i barvu zubu a zub se může snadněji odlomit. Místo klasické zubní výplně proto zubní lékaři doporučují zvolit keramickou onlay – náhradu ztracené části zubu, která se nacementuje na zbylé zubní tkáně, čímž se pevnost zubu zvýší.

Příčinou odumřelé dřeně nemusí být jen zubní kaz, ale také úraz nebo silná parodontitida. Jednoduchou prevencí a udržením zdravého stavu zubů je správná dentální hygiena a preventivní prohlídky u zubního lékaře.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here