Parodontitida a zánět dásní, který jen tak nezmizí

0
437
Parodontitída

Krvácení dásní, zápach z úst, citlivé zuby. S parodontitidou se můžeme setkat již v dětském věku, ale potrápit umí v průběhu celého života. Jak vzniká takové onemocnění, kde je příčina jeho vzniku a jak s ním bojovat se dozvíte v tomto článku.

Zánět dásní

Ústní dutina je přirozeně osídlena velkým množstvím bakterií. Nesprávné čištění zubů (včetně mezizubních prostorů) zanechává na zubech tenkou vrstvu – zubní plak, kde se bakterie udržují a množí. Neodstraněný plak se postupně usazuje a způsobuje zánět (gingivitidu). Někdy se v plaku usazují minerály a plak se mění na zubní kámen. Dáseň v důsledku zánětu ustupuje, což je přirozená imunitní reakce těla v boji proti patogenům.

Boj s těmito patogeny se projevuje otokem, zčervenáním, bolestí a zvýšenou teplotou v místě otoku. Dásně jsou citlivé a při čištění zubů krvácí. Za normálních podmínek je naše tělo většinou schopné se s počínajícím zánětem a škodlivými nebo přemnoženými bakteriemi vyrovnat, ale ve chvíli, kdy je ústní hygiena prováděná nedostatečně, počet množících se bakterií rapidně stoupá. Tvoří se zubní kámen a dochází k ústupu dásní.

Paradentóza vs. parodontitida

Pojem paradentóza se často zaměňuje s pojmem parodontitida. To, co trápí většinu lidí, je právě parodontitida, která se projevuje následovně.

Postupným ústupem dásní se odhalují zubní krčky a mezi zubem a dásní dochází k vytvoření prostoru, který poskytuje další příznivé prostředí pro bujarý život bakteriální mikroflóry. Krvácivé dásně bývají velmi často podceňovány. Proto se nám na první pohled banální problém může změnit v chronický zánět – parodontitidu.

Parodontitida je postižení nejen dásně, ale celé tkáně kolem zubu (parodontu), mající fixační a výživnou funkci. Prvotní fáze může probíhat bez zjevných příznaků, postupný vývoj onemocnění vede k citlivým zubům, krvácivým dásním a nepříjemnému zápachu z úst. Postupným poškozováním parodontu se odhalují zubní kořeny a může dojít až ke ztrátě zubu vyvikláním z dásně.

A co je vlastně paradentóza?

Paradentóza je nezánětlivé degenerativní onemocnění závěsného aparátu zubů. Projevuje se ústupem dásní a kostí a není způsobeno bakteriální infekcí. Toto onemocnění je na rozdíl od parodontitidy velmi zřídkavé.

Lékařské ošetření

Na krvácivé dásně a citlivé zuby bychom měli upozornit našeho zubního lékaře. Ten pomocí speciální sondy zkontroluje stav dásní a určí stupeň poškození, případně zhotoví rentgen, na kterém je úbytek tkáně patrný. Léčba je odlišná od stupně poškození a trvá i několik měsíců. V počátečních fázích se odstraní zubní kámen a je doporučená úprava zubní hygieny. Mnozí sahají po pastách proti parodontitidě. Pro upřesnění upozorňujeme, že tyto pasty pouze zklidňují krvácivé dásně a neléčí příčinu onemocnění.

V případě, že onemocnění již postoupilo do závažnějšího stadia, je nutné podstoupit chirurgické ošetření v podobě vyčištění části zubu nacházející se pod dásní. Pokud se paradentóza rozšířila až na kostní tkáň, provádí se cílená regenerace tkáně. Někdy je nutné odstranění celého zubu a jeho následná náhrada.

Prevence

Největší podíl na prevenci zánětu dásní a parodontitidy má výběr vhodných kartáčků a správná technika ústní hygieny, jak v rozhovoru potvrzuje MDDr. Hana Velebilová. Kartáčky by měly mít měkké a stejně dlouhé štětinky. Ve správné péči o zuby se nevyhneme ani mezizubním kartáčkům, neboť většina problémů vzniká právě v mezizubních prostorech. Na vzniku onemocnění se podílí také kouření, hormonální nerovnováha, množství konzumovaného cukru nebo užívání antibiotik.

Další důsledky chronického zánětu aneb není to jen o zubech

Studie v poslední době ukazují, že chronické a neléčené záněty dásní mohou mít negativní dopad na celý organismus. Bakterie ze zanícených dásní se totiž mohou dostat do krevního oběhu a naše tělo už nebojuje s infekcí pouze lokálně. Pacienti se zánětem v ústní dutině jsou náchylnější ke kardiovaskulárním onemocněním, včetně zvýšeného rizika infarktu a mozkové mrtvice.

Navzdory tomu, že parodontitida je pouze jednou z mnohých možných příčin těchto onemocnění, není radno si se svým zdravím, které máme jen jedno, zahrávat. Nepodceňujte proto počáteční příznaky zanícených dásní, o přetrvávajících problémech informujte svého lékaře a hlavně – dbejte na pečlivou ústní hygienu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here