Röntgen zubů v těhotenství

0
1015

Různá onemocnění jako i bolest zubů se mohou objevit kdykoliv a naruší tím radostné očekávání příchodu miminka. To, že zuby mohou být ošetřené i během těhotenství, se už do povědomí žen jakžtakž dostalo. Ale v případě, že se zubař rozhodne pro röntgen zubů, se mnohé maminky polekají. Opravdu je nutné mít strach? Je vhodné se raději zubařům během těhotenství vyhýbat?

Nic se nemusí odkládat

Jak se říká, problémy je potřeba řešit, ne je odkládat. Platí to i v případě, že nás během těhotenství začnou bolet zuby. Je nutné navštívit zubní ambulanci a poradit se se zubařem. Pokud jde o malý zubní kaz, je zvykem jeho ošetření odložit na čas po porodu, ale v případě většího je potřebné zasáhnout prakticky okamžitě.

V čem pomáhá röntgen zubů

Zubní röntgen je dnes dobře známou a běžně dostupnou vyšetřovací metodou. Osvědčil se na zobrazení detailů zubů – pomocí této diagnostické metody máme totiž možnost vidět místa, která nejsou nijak viditelná. Například nám může pomoci odhalit zubní kaz v mezizubním prostoru (tzv. skrytý kaz). Statistiky přitom dokazují, že 8 z 10 kazů vzniká právě v tomto místě. Röntgen nám také pomáhá v odhalení kazu pod netěsnící výplní. Také stav, uložení a průběh prořezávání zubů moudrosti nemáme možnost kontrolovat jiným způsobem. Kromě toho röntgen slouží k diagnostice kloubních onemocnění nebo posouzení přítomnosti zánětu kolem kořenových nálezů, zlomenin, cyst a mnohých dalších indikací.

Röntgen v těhotenství

Strach budoucích maminek z röntgenování je pochopitelný, ale není nutné mít z něj přehnané obavy. Zhotovení jednoho zubního snímku totiž představuje minimální dávku záření a pokud se použijí předepsané ochranné pomůcky (olověná zástěra na těle pacienta během snímání), nehrozí plodu žádné riziko. Stomatologické snímky mají oproti jiným oborům minimální radiační zátěž. V každém případě platí, že se mu lékaři u těhotných pacientek snaží především v prvním trimestru vyhnout a během těhotenství vykonávají jen ta nejnutnější zubní ošetření.

K úkonům, které se nedoporučují během těhotenství, patří například chirurgické odstranění osmiček mezi druhým a třetím a mezi sedmým a osmým měsícem těhotenství.

Z čeho určitě není potřeba mít strach, je lokální anestezie. Jak říká MUDr. Alexander Schill: „Některé maminky mají pocit, že se do nich anestezií dostává zlá chemie, ale určitě je to menší zlo, než kdyby měla pacientka v křesle snášet bolesti – vyplavovaly by se stresové hormony, což by pro miminko v bříšku bylo určitě horší.“

Prevence se vyplatí

Tak jako u všeho také u zubů platí, že prevence je základ. Pravidelným podstupováním kontrolních prohlídek, absolvováním dentální hygieny a poctivým staráním se o své zuby nejen před, ale i během těhotenství můžete předejít zbytečným komplikacím. Je potřeba dávat si pozor obzvláště na čištění zubů v období těhotenských nevolností. Bezprostředně po nevolnosti je důležité ústa vypláchnout vodou a až zhruba po 15 minutách je vhodné si vyčistit zuby.

Pokud jste těhotná a jste v situaci, že vás bolí zub, neodkládejte návštěvu zubaře. Ten zhodnotí stav a určí způsob ošetření, které nijak neohrozí vás ani vaše dítě.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here