Zákrok u zubaře je možné i prospat

0
1657
dovod-na-usmev-uspavanie-pacientov-u-zubara

Existují tři způsoby, kterými je možné v závislosti na náročnosti a typu ošetření v zubní ordinaci tlumit bolest. Přečtěte si o metodách tišení bolesti, principu aplikace a bezpečnosti jejich použití.

Lokální anestezie

Lokální anestezie je standardní nenáročnou metodou využívanou zubními lékaři. Aplikuje se vpichem znecitlivující látky (nejčastěji artikainu) do místa, kde proběhne operační zákrok.
Látka působí na příslušný nerv, který po určitou dobu není schopný přenášet bolestivé podněty. Znecitlivující látka se pro delší trvání a menší krvácivost aplikuje v kombinaci s adrenalinem, který má vazokonstrikční účinky (stahuje cévy).

Lokální anestezie může být použita během menších zákroků a je vhodná i pro děti a těhotné ženy. Její případnou aplikaci zhodnotí lékař, ale můžeme o ni požádat i sami. Tuto metodu považujeme za bezpečnou, pouze ve velmi ojedinělých případech se může vyskytnout alergická reakce. Účinek látky odezní během několika hodin.

Analgosedace

U dětí a často u dospělých pacientů trpících úzkostí a strachem ze zubaře je možné použít metodu analgosedace. Jde o aplikaci látek tlumících bolest (analgetika), úzkost (anxiolytika) a vědomí (hypnosedativa). Látky ovlivňující vědomí navozují stav podobný spánku. Během zákroku pacient zvládá reagovat na pokyny lékaře, ale na zákrok si často nevzpomíná.

Pro děti je tato metoda vhodná zejména z důvodu zabránění tvorby traumatických vzpomínek, které by v dospělosti mohly mít vliv na celkový vztah pacienta k zubním lékařům a vést až ke vzniku fobie. Proto je analgosedace oblíbená také u pacientů, kteří fobií ze zubních lékařů trpí. Tento zákrok je zcela bezpečný a představuje malou zátěž pro organismus.

Celková anestezie

Celková anestezie je navozený stav bezvědomí. Je ze všech metod nejkomplikovanější a množství podané látky představuje vzhledem k jejím účinkům velkou zátěž pro organismus. Pacient musí být napojen k dýchacímu přístroji a po celou dobu zákroku je nutná přítomnost specializovaného anesteziologa, který dohlíží na stav pacienta.

Tento typ anestezie se využívá během náročnějších chirurgických zákroků. Pacienti mohou po návratu k vědomí pociťovat dýchací potíže, proto je nutné být ještě minimálně hodinu po probuzení pod dohledem odborníka.

V závislosti na typu a náročnosti lékařského ošetření se obvykle zvolí jedna z těchto metod. Běžné zákroky se provádějí i bez použití látek tlumících bolest, protože jsou pro spoustu lidí snesitelné a nepředstavují větší rizika. Na požádání si pro zmírnění bolesti můžete nechat ošetřované místo „umrtvit”, pokud ale ze zkušeností se zubními lékaři trpíte úzkostmi již několik dní před preventivní návštěvou, je na místě využít během případného zákroku možnosti analgosedace a předejít tak dalšímu stresu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here